Zakończenie i wojny światowej epodreczniki

Pobierz

Zastosowano tam wiele nowych, wyniszczających rodzajów broni.Pierwsze lotniskowce powstały pod koniec I wojny światowej, niemniej nie odegrały w niej szczególnej roli.. - Niemcy podpisuja rozejm z aliantami i wycofuja swoje wojska z Belgii, Francji, Lotaryngii i Alzacji.. Cele szczegółowe: A) Cele poznawcze: Uczeń zna: podstawowe wiadomości i daty .W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji, które znalazły się natychmiast w przeciwnych obozach.. W trakcie działań na różnych frontach II wojny światowej zginęło od 15 do 19 mln żołnierzy, 3 mln uznano za zaginionych.. E-ćwiczenia - zestaw do tematu dostępny pod linkiem Zobacz materiały dodatkowe na końcu lekcji.. Konflikt ten dobiegł końca 11 listopada 1918 roku.. XX wieku.. II wojna światowa - galeria postaci 1.. Od jej zakończenia coraz większą rolę w stosunkach międzynarodowych zaczęły odgrywać Stany Zjednoczone i utworzony w 1922 r. ZSRR .. Poznasz także historię przejmowania władzy przez polskich komunistów oraz co się stało .W czasie I wojny światowej walki toczyły się nie tylko na froncie wschodnim i zachodnim lecz także na Bałkanach i we Włoszech.Nie rozstrzygnięta bitwa jutlandzka uświadomiła Niemcom konieczność rozbudowy floty podwodnej i ogłoszenie nieograniczonej wojny podwodnej.. Stare Liceum..

Zakończenie II wojny światowej 1.

Scenariusz lekcji Konstytucja marcowa i ustrój II Rzeczypospolitej.. Końcowym akcentem II wojny światowej w Europie była bezwarunkowa kapitulacja Wehrmachtu, która nastąpiła 8 maja 1945.GG .. ył to okres kształtowania się nowych granic, w którym zasadniczym problememZakończenie I wojny światowej 1.. Dziś na lekcji dowiem się: ; a) które kraje wygrały I wojnę światową.. W 1915 roku Włochy przystąpiły do wojny po stronieI wojna światowa, nazywana początkowo Wielką Wojną, była pierwszym konfliktem zbrojnym, który objął swoim zasięgiem tak wiele państw.. II wojna światowa - katalog nazw 1.. Po jednej stronie stanęły państwa centralne, a po drugiej - ententa.. Jakie były skutki pierwszej wojny światowej?. Pierwsza wojna światowa była największym konfliktem od […] Skutki wojny 1917- przystapienie Grecji do wojny po stronie Ententy Wojna we Włoszech Włochy zmieniają front i zostaja sojusznikami Ententy Walki w górskich terenach pogranicza (1915) SKUTKI WOJNYPolska w przededniu II wojny światowej .. Przystąpienie USA do wojny 4. c) kiedy zakończyła się I wojna światowa.. Lekcja z e-podręcznika; Audycja radiowa; Lekcja 3.. Takie bazy były tworzone od połowy lat 30.. Wprowadzenie.. Atak niemiecki na ZSRS.. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie.Temat: Zakończenie I wojny światowej..

Zakończenie II wojny światowej 2.

II wojna światowa.. E-podręcznik Historia.. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim klęska wszystkich trzech mocarstw zaborczych umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa .1.. Multibook Historia.Zakończenie I wojny światowej i uzyskanie niepodległości przez państwo polskie wpłynęło istotnie na tworzenie się pierwszych formacji granicznych na ziemiach odradzającego się państwa.. Rozejm i pokój 5.. Wielka WojnaMateriały dla nauczycieli.. Czego dotyczył układ wersalski?. Toczyła się w Europie, Azji, Afryce oraz Oceanii.. Polskie władze na uchodźstwie.. Zamieściłam tu krótkie notatki z lekcji.. Państwa pokonane w I wojnie światowej (Niemcy, Austro-Węgry, Imperium Osmańskie, Bułgaria) nie zostały dopuszczone do negocjacji podczas konferencji.I.. Tym samym I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku o godzinie 11.00.. Powstanie i działalność rządu polskiego na emigracji 2.. Wojna poza Europą 1.. Ziemie polskie pod okupacją 2.. Podoba się?I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką.. II wojna światowa - słowniczek pojęć 2.. Nieograniczona wojna podwodna 3.. - Stany Zjednoczone wypowiadaja Niemcom wojne.. Była to również wojna, która znacząco zmieniła układ granic w Europie, oraz doprowadziła do rozwinięcia zupełnie nowych rodzajów uzbrojenia..

Skutki I wojny światowej.

3.11 listopada, o godzinie 5 rano w salonce pociągu marszałka Focha w lesie pod Compiegne we Francji, przedstawiciele niemieccy podpisali warunki kapitulacji.. Spis treściHistoria Polski w latach - okres zabiegów dyplomatycznych i działań militarnych w czasie trwania I wojny światowej, którego zwieńczeniem było odbudowanie niepodległego państwa polskiego w 1918 roku, związane z upadkiem wszystkich trzech mocarstw zaborczych.. Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi .8 maja 1945 r. - zakończenie II wojny światowej (spot) Największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca.. Kampania wrześniowa.. Historia - notatki z lekcji.. Zrozumiem, co znaczyła I wojna światowa dla świata.Bilans strat ludności: żołnierze i cywile.. Wojna na Bałkanach i we Włoszech 2.. Na przełomie 1942 i 1943 roku inicjatywę zaczęli przejmować alianci: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, i Związek Radziecki.1918 r. - zakończenie I wojny światowej Walki na Bałkanach i we Włoszech Austro-Węgry pokonały Serbię w 1915 roku po dołączeniu do wojny Bułgarii po stronie państw centralnych.. Droga do zwycięstwa.. Lekcja z e-podręcznika; Film z YouTube; Lekcja 2.. Odpowiedzi na te pytania zna n.II wojna światowa objęła swym zasięgiem jeszcze większe tereny niż I wojna..

Działania na frontach II wojny światowej w latach 1.

B) Czas trwania zajęć: 45 min.. Dowiem się, jak wyglądała I wojna światowa z perspektywy Polski.. II wojna światowa - chronologia wydarzeń 1.. Ustalenia organizacyjne: A) Rodzaj zajęć: lekcja historii.. Straty żołnierzy poniesione.. .Dowiem się, dlaczego wybuchła I wojna światowa.. Walki toczyły się na wielu frontach, między innymi we Francji, w Rosji, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie.. w wyniku II wojny światowej.Co działo się 11 listopada 1918 roku w Compiegne?. domena publiczna.I wojna światowa rozegrała się w latach .. W konflikt zaangażowanych było 61 państw.. Ekspansja ZSRS i III Rzeszy.. Około 35 mln odniosło rany.. Sześć godzin później umowa weszła w życie.. Droga do zwycięstwa 1.. Wojna poza Europą 1.. Ziemie polskie pod okupacją.. Ziemie polskie pod .Zakończenie I Wojny Światowej, postanowienia traktatu, skutki wojny.. Wojna poza Europą 1.. Początkowo przewaga należała do Niemiec i ich sojuszników (Włoch i Japonii).. Polityka okupacyjna Niemiec 1. zatopienie przez Niemców statku pasażerskiego Lusitania spowodowało przystąpienie USA do wojny po stronie Ententy .Konferencja pokojowa w Paryżu - konferencja pokojowa, zorganizowana w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej, trwająca od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920 roku.Brało w niej udział 27 zwycięskich państw.. To rodzaj bazy wojennej, w której stacjonuje marynarka wojenna i samoloty.. Polityka okupacyjna III Rzeszy.. Wojna poza Europą 1.. Cele główne zajęć: •Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z zakresu I wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, •rozwijanie umiejętności komunikowania się w grupie.. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku - atak Niemiec na Polskę.. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja.. C) Grupa: uczniowie klasy VI.. b) jak przebiegał ostatni rok wojny.. Wybuch I wojny światowej wyznaczył symboliczny koniec wieku XIX oraz koniec hegemonii europejskiej na świecie.. Klasa 7, temat: Konstytucja marcowa i ustrój II Rzeczypospolitej.. Wojna poza Europą 1.. Zawsze musi być zlokalizowana na wyspie.. 8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej.. W 1915 roku do wojny po stronie państw centralnych przystąpiła Turcja,chcąc opanować cieśniny Dardanele i Bosfor.. d) jakie były przyczyny klęski państw centralnych.. Polskie Państwo Podziemne.. Proszę pamiętać, że obowiązuje Was zarówno treść podręcznika jak i treści przekazywane przez nauczyciela podczas lekcji.Zapraszam na filmik o decyzjach podejmowanych w kwestii losów Polski.. Tzw. Rada czterech, która miała decydujący wpływ na kształt Europy po I wojnie światowej; premier Wielkiej Brytanii David Lloyd George, Vittorio Emanuele Orlando - premier Włoch, Georges Clemenceau - premier Francji i prezydent USA Woodrow Wilson..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt