Segregacja odpadów w domu

Pobierz

Do tej grupy zalicza się także zużyty sprzęt AGD i RTV, określany mianem elektrośmieci.Zobacz, co trzeba zrobić, aby segregacja była efektywna.. Zobacz kosze do śmieci.. Kolor pojemników odgrywa zatem ważną rolę.. Wówczas do zielonego kontenera trafiać powinny butelki kolorowe, do białego zaś te, które nie są barwione.. Wystarczy nauczyć się zasad podziału, unikać popełniania kilku najczęstszych błędów i ustawić kosze na odpadki w odpowiednim miejscu - na zewnątrz, w piwnicy, garażu.. Nawet zabieranie ze sobą na zakupy własnej torby pozwoli na zmniejszenie ilości reklamówek przynoszonych do domu.. Przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik.. Zgodnie z nowymi zasadami segregacji, powinniśmy zaopatrzyć się w trzy pojemniki: Jeden z pojemników powinien być przeznaczony tzw. odpady suche, czyli: papier, plastik, metal, drewno i tworzywa sztuczne.Segregacja odpadów w domu - to proste!. Selekcja i utylizowanie śmieci powinny się opierać na kilku prostych zasadach:pojemnik czarny do odpadów zmieszanych, czyli wszystkiego, czego nie możemy umieścić w pozostałych pojemnikach, z wyłączeniem baterii, leków, odpadów niebezpiecznych, elektroodpadów i śmieci wielkogabarytowych.. Dla przypomnienia:Na niektórych osiedlach mieszkaniowych znaleźć można jeszcze bardziej szczegółowy podział odpadów szklanych: na barwione i bezbarwne..

Pierwszym krokiem do segregacji odpadów powinien być zakup pojemników.

System ten jasno określa, co dokładnie powinno trafić do każdej z kategorii.Segregacja śmieci w domu jest zadaniem stosunkowo prostym.. To bardzo proste.. Można je wtedy powtórnie wykorzystać - aby wytworzyć nowy produkt.Segregacja śmieci w domu Śmieci w swoim domu powinieneś segregować według ogólnie przyjętych zasad.. Świadomość ekologiczna powinna zacząć się już w domu.. Podstawową czynnością, jaką możemy na co dzień wykonywać, jest odpowiednia segregacja odpadów w naszym gospodarstwie domowym.Segregując śmieci, należy pamiętać o tzw. niebezpiecznych odpadach, takich jak przeterminowane leki, zużyte akumulatory, baterie i świetlówki oraz odpady po silnych środkach chemicznych.. Zasady mówią, że segregowanie śmieci należy dzielić na 5 podstawowych kategorii: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio, zmieszane.. Możesz przeznaczyć na to całą szafkę pod zlewozmywakiem, wybierając kosze do segregacji podzielone na 4 komory: na śmieci bio, zmieszane, plastik i metal oraz papier lub szkło.. jednolity system segregacji jest wdrażany w całym kraju - wszędzie worek na papier jest niebieski, ten na metale i tworzywa żółty, na szkło zielony, na odpady bio - brązowy.. Zwróć uwagę na to, by odpady były czyste, suche, niezatłuszczone.. Ważne, żeby do koszów na surowce wtórne nie wyrzucać opakowań (plastikowych, papierowych ..

Obowiązek segregacji odpadów dotyczy nie tylko prywatnych gospodarstw domowych, ale także firm.

Wyraźne oznaczenie kosza na śmieci.. Wbrew pozorom nawet te najmniejsze kroki podejmowane dla ochrony naszej planety mają ogromne znaczenie.. Oddzielne kosze na konkretne grupy odpadów często są oznaczone odpowiednimi kolorami, dzięki czemu mamy pewność, że wrzucimy śmieci do właściwego pojemnika.Prawidłowe sortowanie śmieci w domu według wskazań Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów Jednolity System Segregacji Odpadów rozdziela odpady na 5 różnych kategorii: tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane.. Ich wielkość w przypadku domów jednorodzinnych nie powinna być żadnym utrudnieniem.Segregowanie śmieci w domu może być znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze jeżeli zacznie się stosować kilka prostych zasad.. Sortowanie śmieci nie jest skomplikowane, jednak trzeba przyswoić sobie kilka zasad.. Nie znaczy to zaraz, że musimy w kuchni trzymać aż cztery pojemniki na śmieci.Jak prawidłowo segregować śmieci w domu?. Będą tam dostępne wszelkie szczegóły dotyczące tego, na jakie frakcje podzielić śmieci oraz jakiego rodzaju śmieci wrzucać do poszczególnych pojemników.Właściciel domu jednorodzinnego nie może sobie pozwolić na brak segregacji w momencie, gdy podpisał umowę na wywóz odpadów segregowanych, podczas gdy mieszkaniec bloku może liczyć na "bezkarność", jeżeli do zbiorczego pojemnika wyrzuci wszystko, co zgromadził w domu.Segregacja odpadów w domu nie musi być trudna, wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach..

Obowiązek segregacji odpadów w gospodarstwach domowych to także korzyść z ekonomicznego punktu widzenia.

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu może wydawać się trudna ze względu na ograniczoną powierzchnię, jednak można to sprytnie rozwiązać!. By nie zapominać ich ze sobą zabierać można przechowywać je w widocznych .Segregowanie śmieci w domu - przydatne rozwiązania Przede wszystkim zaopatrz się w system zamykanych koszów na śmieci, który ułatwi ci codzienną segregację odpadów.. Kosze powinny mieć zamknięcie, by brzydkie zapachy nie roznosiły się po mieszkaniu oraz by nie przyciągały owadów.Należy pamiętać, że od 2020 roku w całym kraju obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wymaga podziału odpadów na 5 osobnych frakcji.. Nie tylko ułatwią wyrzucanie śmieci, ale dodatkowo każdy z obecnie oferowanych przez sklepy posiada specjalne oznaczania, a nawet instrukcje co powinno się .Segregacja odpadów - jak zacząć.. Jakiego rodzaju odpady powinny trafić zaś do żółtego pojemnika?Odpowiedni podział odpadów (w 2019 roku wprowadzono nowy..

Fot. 123RF/PICSEL Według nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów należy je dzielić pięć frakcji.

Segregowanie śmieci jest potrzebne, ale niewątpliwie może być również problematyczne.. Warto zainwestować w specjalne kosze do segregowania.. Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi i starą szafą?Wyznaczmy dodatkowe miejsce do segregacji śmieci w domu, w którym będziemy mogli składować papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne do czasu ich wyniesienia.. Jeśli władze lokalne zdecydują o zbieraniu szkła w podziale na dwie frakcje, to kolorowe trafia do zielonego pojemnika, bezbarwne do białego.Na stronie internetowej urzędu gminy, lokalnego przedsiębiorstwa lub administratora budynku możesz znaleźć informacje na temat segregacji śmieci w twoim miejscu zamieszkania.. .Jednym z najpopularniejszych sposobów na segregację śmieci w domu jest zakup 5 pojemników i umieszczenie ich w szafce pod zlewem w kuchni.. Właściwa segregacja śmieci obejmuje: odpady organiczne, z których można zrobić kompost, papier, odpady z tworzyw sztucznych, aluminium i inne metale, szkło przezroczyste,Tzw.. Tak przechowywane odpady nie powinny też utrudniać utrzymania porządku w domu czy mieszkaniu.Segregowanie śmieci w domu wiąże się z koniecznością wydzielenia miejsca na pojemniki, do których możesz wrzucać odpowiednie śmieci.. Mówiąc prościej, możemy liczyć na niższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie posegregowanych odpadów.. Każda z tych kategorii jest oznaczona w inny sposób.Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady).. Suma pozornie nieistotnych czynności naprawdę może dać spory efekt.. na: metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, odpady biodegradowalne i zmieszane) sprawia, że w następnym etapie śmieci mogą zostać przetworzone w procesie recyklingu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt